Grammy Awards

Grammy Awards Home

Grammy Records
Award Categories
Awards by Year :
1959 | 1960 | 1961 | 1962 | 1963 | 1964 | 1965 | 1966 | 1967 | 1968 | 1969 | 1970 | 1971 | 1972 | 1973 | 1974 | 1975 | 1976 | 1977 | 1978 | 1979 | 1980 | 1981 | 1982 | 1983 | 1984 | 1985 | 1986 | 1987 | 1988 | 1989 | 1990 | 1991 | 1992 | 1993 | 1994 | 1995 | 1996 | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009

Grammy Awards of 2003

The 45th Grammy Awards were held on February 23, 2003. They recognized accomplishments by musicians from the previous year.

Award Winners

* Record of the Year
o Arif Mardin (producer), Jay Newland (producer & engineer/mixer), Norah Jones (producer & artist) for "Don't Know Why"

* Album of the Year
o Arif Mardin, Craig Street (producers), Jay Newland (engineer/mixer & producer), S. Husky Höskulds (engineer/mixer), Ted Jensen (mastering engineer) & Norah Jones (producer & artist) for Come Away With Me

* Song of the Year
o Jesse Harris (songwriter) for "Don't Know Why" performed by Norah Jones

* Best New Artist
o Norah Jones


Special Merit Awards

* Lifetime Achievement Award
o Etta James
o Johnny Mathis
o Glenn Miller
o Tito Puente
o Simon & Garfunkel

* Trustees Award
o Alan Lomax
o The New York Philharmonic

* Legend Award
o Bee Gees

* Tech Award
o Geoff Emerick
o Shure Incorporated



* Best Alternative Music Album
o Ken Nelson (producer & engineer/mixer), Mark Phythian (engineer/mixer) & Coldplay (producers, engineers/mixers & artists) for A Rush of Blood to the Head


* Best Traditional Blues Album
o Anthony Daigle, John Holbrock (engineers/mixers) & B. B. King (producer & artist) for A Christmas Celebration of Hope
* Best Contemporary Blues Album
o Joe Henry (producer), S. Husky Höskulds (engineer/mixer) & Solomon Burke for Don't Give Up On Me


* Best Musical Album for Children
o Joseph Miskulin (producer), Dan Rudin, Brent Truitt (engineers/mixers) & Riders in the Sky for Monsters, Inc. - Scream Factory Favorites
* Best Spoken Word Album for Children
o Tom Chapin for There Was an Old Lady Who Swallowed a Fly


* Best Orchestral Performance
o Andreas Neubronner (producer), Peter Laenger (engineer), Michael Tilson Thomas (conductor) & the San Francisco Symphony Orchestra for Mahler: Symphony No. 6
* Best Classical Vocal Performance
o Erik Smith (producer), Jonathan Stokes, Neil Hutchinson, Tom Lazarus (engineers), Patrick Summers (conductor), Renée Fleming & Coro del Maggio Musicale Fiorentino for Bel Canto (Bellini, Donizetti, Rossini, etc.)
* Best Opera Recording
o Christoph Classen (producer), Tobias Lehmann, Eberhard Sengpiel (engineers), Daniel Barenboim (conductor), Jane Eaglen, Thomas Hampson, Waltraud Meier, René Pape, the Chor der Deutschen Staatsoper Berlin & the Staatskapelle Berlinfor Wagner: Tannhäuser
* Best Choral Performance
o Thomas Moore (producer), Michael J. Bishop (engineer), Robert Spano (conductor), Norman Mackenzie (chorus director), Christine Goerke, Brett Polegato & the Atlanta Symphony Orchestra & Chorus for Vaughan Williams: A Sea Symphony (Sym. No. 1)
* Best Instrumental Soloist(s) Performance (with orchestra)
o Thomas Frost (producer), Richard King (engineer), Neville Marriner (conductor), Hilary Hahn & the Academy of St. Martin in the Fields for Brahms/Stravinsky: Violin Concertos
* Best Instrumental Soloist Performance (without orchestra)
o Andreas Neubronner (producer & engineer) & Murray Perahia for Chopin: Études, Op. 10 & Op. 25
* Best Small Ensemble Performance (with or without conductor)
o Steve Barnett (producer), Preston Smith (engineer), Joseph Jennings (conductor), Chanticleer & the Handel & Haydn Society of Boston for Tavener: Lamentations and Praises
* Best Chamber Music Performance
o Andrew Keener (producer), Simon Dominic Eadon (engineer) & the Takács Quartet for Beethoven: String Quartets ("Razumovsky" Op. 59, 1-3; "Harp" Op. 74)
* Best Classical Contemporary Composition
o Steve Barnett (producer), Preston Smith (engineer), John Tavener (composer), Joseph Jennings (conductor), Chanticleer & the Handel & Haydn Society of Boston for Tavener: Lamentations and Praises
* Best Classical Album
o Thomas Moore (producer), Michael J. Bishop (engineer), Robert Spano (conductor), Norman Mackenzie (chorus director), Christine Goerke, Brett Polegato & the Atlanta Symphony Orchestra & Chorus for Vaughan Williams: A Sea Symphony (Sym. No. 1)
* Best Classical Crossover Album
o Sid McLauchlan (producer), Richard Lancaster, Ulrich Vette (engineers), André Previn (conductor) & the London Symphony Orchestra for Previn Conducts Korngold (Sea Hawk; Captain Blood, etc.)

Composing and arranging

* Best Instrumental Composition
o Thomas Newman (composer) for "Six Feet Under Title Theme"
* Best Song Written for a Motion Picture, Television or Other Visual Media
o Randy Newman (songwriter) for "If I Didn't Have You" (from Monsters, Inc.)
* Best Score Soundtrack Album for a Motion Picture, Television or Other Visual Media
o John J. Kurlander (engineer/mixer) & Howard Shore (producer & composer) for The Lord of the Rings - The Fellowship of the Ring
* Best Instrumental Arrangement
o Thomas Newman (arranger) for "Six Feet Under Title Theme"
* Best Instrumental Arrangement Accompanying Vocalist(s)
o Dave Grusin (arranger) for "Mean Old Man" performed by James Taylor


* Best Female Country Vocal Performance
o Faith Hill for "Cry"
* Best Male Country Vocal Performance
o Johnny Cash for "Give My Love to Rose"
* Best Country Performance by a Duo or Group with Vocal
o Dixie Chicks for "Long Time Gone"
* Best Country Collaboration with Vocals
o Willie Nelson & Lee Ann Womack for "Mendocino County Line"
* Best Country Instrumental Performance
o Dixie Chicks for "Lil' Jack Slade"
* Best Country Song
o Alan Jackson (songwriter) for "Where Were You (When the World Stopped Turning)"
* Best Country Album
o Lloyd Maines (producer), Gary Paczosa (engineer/mixer) & the Dixie Chicks (producers & artists) for Home
* Best Bluegrass Album
o David Castle (engineer/mixer), the Clinch Mountain Boys, Jim Lauderdale (producers & artists) & Ralph Stanley for Lost in the Lonesome Pines



* Best Dance Recording
o Dirty Vegas (producers & artists) for "Days Go By"



* Best Compilation Soundtrack Album for a Motion Picture, Television or Other Visual Media
o Allan Slutsky, Harry Weinger (producers), Ted Greenberg (producer & engineer/mixer), Kooster McAllister (engineer/mixer) & The Funk Brothers for Standing in the Shadows of Motown performed by The Funk Brothers & various artists


* Best Traditional Folk Album
o Steven Heller (producer), Steven Heller (engineer/mixer), David Holt (producer & artist) & Doc Watson & for Legacy
* Best Contemporary Folk Album
o Alison Krauss (producer), Gary Paczosa (engineer/mixer) & Nickel Creek for This Side
* Best Native American Music Album
o Thomas A. Wasinger (producer) & Mary Youngblood (producer & artist) for Beneath the Raven Moon


* Best Pop/Contemporary Gospel Album
o Vance Powell, Jack Joseph Puig (engineers/mixers) & Jars of Clay (producers & artist) for The Eleventh Hour
* Best Rock Gospel Album
o Monroe Jones (producer), James J Dineen III (engineer/mixer) & Third Day for Come Together
* Best Traditional Soul Gospel Album
o John Chelew (producer), Jimmy Hoyson (engineer/mixer) & the Blind Boys of Alabama for Higher Ground
* Best Contemporary Soul Gospel Album
o Glaurys Ariass, Helsa Ariass (producers & engineers/mixers), Chris Puram (engineer/mixer) & Eartha (producer & artist) for Sidebars
* Best Southern, Country or Bluegrass Gospel Album
o Art Greenhaw (producer & engineer/mixer), Tim Cooper, Chuck Ebert, Art Greenhaw, Adrian Payne, Robb Tripp & Philip W. York (engineers/mixers), The Jordanaires, Larry Ford & The Light Crust Doughboys for We Called Him Mr. Gospel Music: The James Blackwood Tribute Album
* Best Gospel Choir or Chorus Album
o B.J. Goss (engineer/mixer) & Carol Cymbala (producer & hoir director) for Be Glad performed by the Brooklyn Tabernacle Choir


* Best Historical Album
o Dean Blackwood (producer), David Glasser, Christopher King & Matt Sandoski (engineers) for Screamin' And Hollerin' The Blues: The Worlds of Charley Patton


* Best Jazz Instrumental Solo
o Herbie Hancock for "My Ship"
* Best Jazz Instrumental Album, Individual or Group
o Doug Doctor, Jay Newland, Rob Griffin (engineers/mixers), Jason Olaine (producer), Michael Brecker (producer & artist), Herbie Hancock & Roy Hargrove for Directions in Music
* Best Large Jazz Ensemble Album
o James Farber (engineer/mixer), Dave Holland, Louise Holland (producers) & the Dave Holland Big Band for What Goes Around
* Best Jazz Vocal Album
o Al Schmitt (engineer/mixer), Tommy LiPuma (producer) & Diana Krall for Live in Paris
* Best Contemporary Jazz Album
o Rob Eaton (engineer/mixer), Lyle Mays, Pat Metheny, Steven Rodby (producers) & the Pat Metheny Group for Speaking of Now
* Best Latin Jazz Album
o Phil Magnotti (engineer/mixer), Dave Samuels (producer) & the Caribbean Jazz Project for The Gathering


* Best Latin Pop Album
o Bob St. John, Eric Schilling, Gustavo Afont, Iker Gastraminsa, Jaime Lagueruela, Jon Fausty (engineers/mixers), Gonzalo Vasquez (engineer/mixer & producer) Luis Ochoa (producer) & Bacilos (producers and artists) for Caraluna
* Best Traditional Tropical Latin Album
o Catherine Miller (engineer/mixer), Nat Chediak (producer) & the Bebo Valdés Trio for El Arte Del Sabor performed by the Bebo Valdés Trio with Israel López "Cachao" & Carlos "Patato" Valdés
* Best Mexican/Mexican-American Album
o Benny Faccone, Franco Giordani, John Karpowich (engineers/mixers) & Joan Sebastian (producer & artist) for Lo Dijo El Corazón
* Best Latin Rock/Alternative Album
o Benny Faccone (engineer/mixer) Alex González, Fher Olvera (producers) & Maná for Revolución de Amor
* Best Tejano Album
o Gustavo Alphonso Miranda (engineer/mixer), Manuel Herrera Maldonado (producer) & Emilio Navaira for Acuérdate
* Best Salsa Album
o Jon Fausty, Maria DeJesus (engineers/mixers), Sergio George (producer) & Celia Cruz for La Negra Tiene Tumbao
* Best Merengue Album
o Manuel Antonio Tejada Tabar, Raphael Peña, Rolando Alejandro (engineers/mixers), Jose Lugo (producer) & Grupo Mania for Latino

Musical Show

* Best Musical Show Album
o Peter Karam (engineer/mixer), Marc Shaiman (producer, composer & lyricist) & Scott Wittman (lyricist) & the original Broadway cast including Marissa Jaret Winokur & Harvey Fierstein, for Hairspray

Music Video

* Best Short Form Music Video
o Greg Tharp (video producer), Joseph Kahn (video director) & Eminem for "Without Me"
* Best Long Form Music Video
o Don Letts (video director) & The Clash for Westway to the World


New Age

* Best New Age Album
o Les Kahn (engineer/mixer), Eric Tingstad (engineer/mixer, producer & artist) & Nancy Rumbel (producer & artist) for Acoustic Garden

Packaging and Notes

* Best Recording Package
o Kevin Reagan (art director) for Home performed by the Dixie Chicks
* Best Boxed or Special Limited Edition Package
o Susan Archie (art director) for Screamin' and Hollerin' the Blues: The Worlds of Charley Patton performed by Charley Patton
* Best Album Notes
o David H. Evans Jr. (notes writer) for Screamin' and Hollerin' the Blues: The Worlds of Charley Patton performed by Charley Patton



* Best Polka Album
o Jeremy Welch, Joe Donofrio (engineers/mixers), Kenneth R. Irwin, Tom Pick (engineers/mixers & producers), Jimmy Sturr (engineer/mixer, producer & artist) for Top of the World


* Best Female Pop Vocal Performance
o Norah Jones for "Don't Know Why"
* Best Male Pop Vocal Performance
o John Mayer for "Your Body is a Wonderland"
* Best Pop Performance by a Duo or Group with Vocal
o No Doubt for "Hey Baby"
* Best Pop Collaboration with Vocals
o Santana & Michelle Branch for "The Game of Love"
* Best Pop Instrumental Performance
o B.B. King for "Auld Lang Syne"
* Best Pop Vocal Album
o S. Husky Höskulds (engineer/mixer), Jay Newland (engineer/mixer & producer), Arif Mardin (producer) & Norah Jones for Come Away With Me
* Best Pop Instrumental Album
o Paul Brown (engineer/mixer & producer) & Norman Brown for Just Chillin'

Production and engineering

* Best Engineered Album, Non-Classical
o S. Husky Höskulds & Jay Newland (engineers) for Come Away With Me performed by Norah Jones
* Best Engineered Album, Classical
o Michael J. Bishop (engineer), Robert Spano (conductor), Norman Mackenzie, the Atlanta Symphony Orchestra & the Atlantic Symphony Orchestra & Chorus for Vaughan Williams: A Sea Symphony (Sym. No. 1)
* Best Remixed Recording, Non-Classical
o Roger Sanchez (remixer) for "Hella Good (Roger Sanchez Remix Main)" performed by No Doubt
* Producer of the Year, Non-Classical
o Arif Mardin
* Producer of the Year, Classical
o Robert Woods


* Best Female R&B Vocal Performance
o Mary J. Blige for "He Think I Don't Know"
* Best Male R&B Vocal Performance
o Usher for "U Don't Have to Call"
* Best R&B Performance by a Duo or Group with Vocal
o Stevie Wonder & Take 6 for "Love's in Need of Love Today"
* Best Traditional R&B Vocal Performance
o Chaka Khan & The Funk Brothers for "What's Going On"
* Best Urban/Alternative Performance
o India.Arie for "Little Things"
* Best R&B Song
o Erykah Badu, Madukwu Chinwah, Rashid Lonnie Lynn (Common), Robert Ozuna, James Poyser, Raphael Saadiq & Glen Standridge (songwriters) for "Love of My Life (An Ode to Hip Hop)" performed by Erykah Badu featuring Common
* Best R&B Album
o Alvin Speights (engineer/mixer), Shannon Sanders (producer) & India.Arie (producer & artist) for Voyage to India
* Best Contemporary R&B Album
o Brian Springer, Milwaukee Buck (engineers/mixers), 7 Aurelius (engineer/mixer & producer), Irv Gotti (producer) & Ashanti for Ashanti



* Best Female Rap Solo Performance
o Missy Elliott for "Scream a.k.a. Itchin'"
* Best Male Rap Solo Performance
o Nelly for "Hot In Herre"
* Best Rap Performance by a Duo or Group
o Killer Mike & OutKast for "The Whole World"
* Best Rap/Sung Collaboration
o Nelly & Kelly Rowland for "Dilemma"
* Best Rap Album
o Steve King (engineer/mixer) & Eminem (producer & artist) for The Eminem Show


* Best Reggae Album
o Roger Lomas (engineer/mixer & producer) & Lee 'Scratch' Perry (producer & artist) for Jamaican E.T.


* Best Female Rock Vocal Performance
o Sheryl Crow for "Steve McQueen"
* Best Male Rock Vocal Performance
o Bruce Springsteen for "The Rising"
* Best Rock Performance by a Duo or Group with Vocal
o Coldplay for "In My Place"
* Best Rock Instrumental Performance
o The Flaming Lips for "Approaching Pavonis Mons By Balloon (Utopia Planitia)"
* Best Hard Rock Performance
o Foo Fighters for "All My Life"
* Best Metal Performance
o KoЯn for "Here to Stay"
* Best Rock Song
o Bruce Springsteen (songwriter) for "The Rising"
* Best Rock Album
o Nick Didia (engineer/mixer), Brendan O'Brien (engineer/mixer & producer) & Bruce Springsteen for The Rising


* Best Spoken Word Album
o Charles B. Potter (producer) & Maya Angelou for A Song Flung Up to Heaven
o Nathaniel Kunkel (engineer/mixer), Peter Asher (producer) & Robin Williams for Robin Williams - Live 2002


Trad Pop

* Best Traditional Pop Vocal Album
o Joel Moss, Tom Young (engineers/mixers), Phil Ramone (producer) & Tony Bennett for Playin' With My Friends: Bennett Sings the Blues



* Best World Music Album
o Oscar Marin (engineer/mixer), Walter Flores (engineer/mixer & producer) & Rubén Blades (producer & artist) for Mundo